Södra Judo Open
I helgen deltog tre stycken från Judo Club Sundsvall på Södra Judo Open i Stockholm, bäst gick det för Elias Sjöström som vann samtliga av sina matcher på Ippon i klassen U15 -55kg. Detta var första tävlingen på länge för Elias som tidigare dragits med lite skadebekymmer.
Elias Bergqvist och Johannes Sjöström deltog i U21 -73kg, tyvärr blev båda utan medalj denna gång. Johannes deltog även i U18 -73kg men även där blev han utan medalj. Nu väntar SM i Stockholm 4-5 februari för bland annat Johannes.
Pokaljakt 21 och 23 feb
Vecka 8 kommer vi att arrangera två Pokaljakter, på tisdag den 21 feb är det för de som är födda 2013 eller tidigare och på torsdag den 23 feb är pokaljakten för de som är födda 2014 eller senare.
Mer information om Pokaljakten och anmälan hittar ni här!
Träningsavgifter 2023
Styrelsen har beslutat att uppdatera priserna på träningsavgiften, klicka här för att se priserna.
Medlemsavgiften för 2023 är oförändrad.
Prova på judo!
Vi har grupper från nybörjare till elit, yngsta gruppen är från 4 år och sedan finns det massa grupper upp till 60+ år.
Är du intresserad av att testa judo så kan du anmäla dig här.
Vi har löpande intag under hela terminen så du kan prova judo när du vill utifrån vårat schema.
För att se vilka träningstider som vi har för dig så klickar du här.
Varmt välkomna!
Corona riktlinjer
- Ni får inte komma till judohallen med förkylningssymptom. Ni måste vara helt symptomfri för att komma tillbaka och träna eller vara tränare.
- Vi fortsätter att använda handsprit innan vi går in på judomattan.
Vi följer de restriktioner som Folkhälsomyndigheten tar fram.