Lördags läger 6-15 år
Lördag en 22 mars arrangerar vi ett träningsläger som kommer bestå av graderings träning, det vill säga de judotekniker som är till den aktiva nästa judobälte. Efter lägret finns de möjlighet för de som uppfyller kraven för nästa bälte att gradera. Självklart kommer lägret även bestå av en del lek.
Klicka här för att läsa mer om lägret!
Klicka här för att anmäla till lägret!
OBS! För att delta på graderingen krävs separat anmälan.
Gradering
Lördag den 22 mars arrangerar vi en gradering för alla medlemmar som uppfyller kraven till nästa judobälte. Graderingen startar klockan 16:00, men vi rekommenderar att alla som ska gradera även är med på lägret som pågår under lördagen för att hinna repetera alla tekniker innan graderingen.
Är ni osäker om era aktiva uppfyller kraven kan ni prata med er tränare.
Klicka här för att anmäla er till gradering.
Läs mer om kraven för respektive bälte här!
Tori Tiger Cup
Lördag den 15 mars arrangerade vi Tori Tiger Cup för första gången, detta var en tävling som endast var för medlemmar i vår förening. Totalt hade vi cirka 50 medlemmar som deltog på tävlingen och många av dem provade på att tävla för första gången. Efter många bra judomatcher och en prisutdelning där alla deltagare fick medalj så avslutade vi med ett stort godisregn över judomattan.
De som tycker om att tävla har möjlighet att delta på tävling i Sollefteå söndag den 23 mars, information om tävlingen hittar ni i judohallen.
Idrottsskadeutbildning
Söndag den 16 match hade vi besök av Krister Olsson som via RF-SISU genomförde en idrottsskadeutbildning för många av våra tränare. Krister har en lång erfarenhet inom elitidrotten som fysioterapeut och hade en väldigt bra anpassad utbildning för vår målgrupp.
Utbildningen innehöll både akut omhändertagande av skador samt skadeförebyggande träning.
Årsmöte 2025
Måndag den 24 mars är föreningens årsmöte. För att vara röstberättigad ska medlemsavgiften vara betald innan årsmötet.
Mötet startar klockan 18:30 och föreningen bjuder på fika.
I samband med årsmötet delas även priser ut i följande kategorier för prestationer under 2024.
- Årets nybörjare
- Årets glädjespridare
- Årets aktiva
- Årets tränare
- Årets tävlande
Föreningskläder via Stadium
Sedan någon vecka tillbaka har vi skrivit ett kontrakt med Stadium Team Sales som numera kommer att sälja våra förenings produkter via sin hemsida. Nu har du möjlighet att beställa året runt och få dina produkter hem i din brevlåda.
Mer information kommer inom kort!
Klicka här för att se våra produkter!
Nu kan du stödja Judo Club Sundsvall med 3 % extra i bonus när du handlar på Stadium samtidigt som du behåller din egen bonus. Medlemskapet är kort löst och kostnadsfritt.
1.Logga in på ditt stadium.se-konto
2. Klicka på Stöd din förening ->
3. Sök upp Judo Club Sundsvall ->
4. Välj "Medlem" under "Sektion" ->
5. Välj "Team 1" under "Lag".
Beställning av judodräkter
Judo Club Sundsvall har samarbete med Ippongear som säljer judodräkter online och där kan du som medlem i Judo Club Sundsvall beställa judodräkt med rabatterat pris.