Info vecka 39 -2026

Veckans sammanfattning

Vi har lagt en intensiv och framgångsrik judovecka bakom oss! Judo Club Sundsvall har glänst på distriktslägret på hemmaplan där flera av våra aktiva tog plats i höstens distriktslag. Vi har även firat fina medaljframgångar i Knivsta Judo Cup och glatts åt ett fantastiskt stort deltagande med 94 starter under höstens första Pokaljakt.

Distriktsläger i Sundsvall

Lördag den 19 augusti arrangerade Södra Norrlands Judoförbund två distriktsträningar här i Sundsvall. Vi välkomnade hitresta deltagare från Söderhamn, Östersund, Bollnäs, Ljusdal, Sollefteå och Gävle. Totalt samlades cirka 60 deltagare, varav 18 stycken representerade Sundsvall.
Under lägrets två tuffa och intensiva tvåtimmarspass pågick även uttagningar till höstens distriktslag i ålderskategorierna U13–U18. Södra Norrlands Judoförbund kommer att delta på Lag-RM för distriktslag i Lindesberg i november. Extra roligt är det att ett stort och starkt gäng från vår egen klubb har blivit uttagna att representera distriktet!
Ett jättestort grattis till våra uttagna judokas:
  • Holly Bjarte, -44kg
  • Isabelle Hedlund, -48kg
  • Arran Runering-Povlsen, -50kg
  • Pelle Grindebäck, -60kg
  • Albin Lomvik, -60kg
  • Theo Nordkvist, -73kg


Höstens första Pokaljakt den 14 sep

Måndag den 14 september arrangerade vi höstens första Pokaljakt – vår egen klubbtävling för alla i åldrarna 6–17 år, oavsett tidigare erfarenhet. Vi hade hela 94 starter och det var extra roligt att se så många av våra aktiva prova på att tävla för allra första gången.
Vi säger ett stort grattis till er alla som nådde nästa nivå i Pokaljakten och vann fina priser!
Nästa tävlingsrekommendation:
Vi rekommenderar varmt Mittpunktscupen i Fränsta lördag den 17 oktober för alla som deltog på Pokaljakten. Vi kommer att ha flera ledare på plats under tävlingsdagen som stöttar och hjälper till.

Klicka här för att läsa mer om tävlingen samt anmäla er!


Knivsta Judo Cup

Söndag den 20 september reste två av våra lovande yngre tjejer ner till Knivsta direkt efter distriktslägret. Knivsta Judo Cup samlade cirka 150 startande, och från Sundsvall deltog Holly Bjarte och Felicia Segerbrand.

Båda tjejerna bjöd på fina och starka insatser på mattan och lyckades vinna flera matcher. För Hollys del räckte det hela vägen till en guldmedalj, och Felicia kämpade till sig ett brons! Vi önskar tjejerna ett stort grattis och bra jobbat!

Medlemsenkät hösten 2026

Nu är vi äntligen igång med hösten och vi är glada att just ni är med i vår förening.
Vår förening är en plats fylld av gemenskap, rörelse och glädje. Under 2025 var vi Sveriges näst största judoklubb med cirka 540 aktiva deltagare under året. Det är vi otroligt stolta över, och det är tack vare er alla som vi har en så levande klubb.
För att vår stora verksamhet ska fortsätta må bra och utvecklas behöver vi samarbeta och hjälpas åt. Varje vecka står våra engagerade ledare på mattan helt ideellt för att ge våra barn, ungdomar och vuxna den bästa träningen. Men för att vi ska bli en ännu bättre förening behöver vi också lite stöttning runt omkring mattan.
Nu startar vi upp några olika arbetsgrupper och hoppas att du vill vara med. Ingen insats är för liten och alla typer av kunskaper eller hjälpande händer behövs.
Klicka här för att fylla i enkäten och berätta hur du vill bidra! 
Tillsammans bygger vi Sveriges bästa judoklubb!

Höstens kalendarium – Håll koll på viktiga datum!

Nu ligger höstens alla planerade aktiviteter uppe på hemsidan! För att göra det så överskådligt som möjligt har vi delat upp planeringen i två olika kalendrar:
I kalendrarna framgår det tydligt vilken typ av aktivitet det gäller (t.ex. tävling, läger, utbildning, föreningsjobb eller gradering) samt vilken åldersgrupp den riktar sig till.
Osäker på vad som passar dig eller ditt barn?
Vi hjälper dig mer än gärna att hitta rätt! Om du vill ha tips om vilka tävlingar, läger eller aktiviteter som är lämpliga för just din eller ditt barns nivå, tveka inte att höra av dig till Robin på robin@judosundsvall.com