Info vecka 9 -2026

Framgångar vid Danish Open, Odense

Tre aktiva från Judo Club Sundsvall reste i torsdags till Nordens största judotävling i Odense, där över 900 tävlande från hela världen samlades – från Kanada i väst till Nya Zeeland i öst. Det blev en framgångsrik helg för oss, de aktiva imponerade stort och återvände hem med två guldmedaljer och ett brons.

Albin Lomvik fortsätter visa stark form och tog hem guldet i den tuffa klassen U18 -55 kg efter stabila och övertygande insatser genom hela tävlingen.

Klubbens andra guldmedalj stod Isabelle Hedlund för. Under lördagen tävlade hon i U18 -48 kg och kämpade hem en bronsmedalj efter flera fina matcher. På söndagen fick hon sin revansch i den äldre ålderskategorin U21 -48 kg, där hon var felfri hela dagen. Genom taktiskt skicklig judo och ett imponerande finalpass lyckades hon ta sig hela vägen till guld.

Även Theo Nordkvist har kämpat bra inför tävlingen men hade lite stolpe ut denna gång. Trots hårt motstånd från mycket rutinerade judokas bjöd Theo upp till bra jämna matcher med det blev denna gång lite för tuff. Theo har nyligen gått upp i viktklassen -73 kg och arbetar målmedvetet för att etablera sig – något som redan börjar ge resultat då han närmar sig landets bästa i klassen.

Nästa tävling för Sundsvallsgänget blir på hemmaplan, när klubben står värd för en tävling i Sundsvall den 14–15 mars, läs mer om Sundsvalls Cupen här!

 

Pokaljakten 6-17år, 16 februari

Måndag den 16 februari arrangerade vi årets första pokaljakt som denna gång samlade 82 startande. Vi hade några som var med och deltog för första gången vid Pokaljakten vilket var väldigt roligt att se. Poängen från Pokaljakten hittar ni på listan i judohallen. De som nått ett nytt pris kommer bli tilldelad det under denna träningsvecka. 

Nästa Pokaljakt är måndag den 23 mars, ni kan anmäla er redan nu genom att klicka här. 

Nästa tävling i Sundsvall kommer redan helgen 14-15 mars, det är en tävling där vi även får besökare från andra klubbar. Anmäl er till Sundsvalls Cupen genom att klicka här. 

 

Prova på judo!

Är du ny och intresserad av att prova på judo så är du varmt välkommen att göra det när du vill under terminen, vi har alltid ett löpande intag. Som ny i föreningen har du möjlighet att prova på 14 dagar helt gratis!
Innan första träningen behöver ni registrera er genom att klicka här! 
Se nedan för lämpliga pass till nybörjare, klicka på gruppen för att läsa mer.

4-5 år: Stor & liten,
6-8 år: Kuljudo, Tjejträning 
9-12 år: Kuljudo, Tjejträning 
+13 år: Teknikjudo, Ne-waza eller Cirkelträning
+60 år: Seniorträning

 

Sundsvalls Cup 2026

Årets större tävling i Sundsvall börjar att närma sig, lördag och söndag den 14-15 mars bjuder vi in till Sundsvall Cupen.
Tävlingen är anpassad för alla oavsett nivå, vid denna tävling får vi besöka av många andra klubbar också så det blir många oroliga matcher mot nya motståndare, anmäl er redan nu genom att klicka här!

Under tävlings helgen behöver vi all hjälp via kan få av er medlemmar samt föräldrar, skriv upp er på något av uppdraget som finns under helgen genom att klicka här! 

 

Sportlov vecka 10

Vecka 10 är det sportlov i Sundsvall och vi har lovschema som gäller under veckan, se samtliga pass nedan.

DatumTidDagÅlderGruppTränare
2 mars16:45-17:30MåndagFrån U15MattkampRobin
2 mars18:30-20:00MåndagFrån U11TeknikjudoRobin
3 mars17:30-18:30TisdagU9-U13Lovträning 
3 mars18:30-20:15TisdagFrån U15IpponjudoOlle
4 mars18:30-20:00OnsdagFrån U11TeknikjudoGerd
5 mars16:30-17:15TorsdagFrån U15MattkampPeter
5 mars17:30-18:30TorsdagU9-U13LovträningRobin
5 mars18:30-20:15TorsdagFrån U15Ipponjudo Robin
7 mars 10:00-12:00LördagFrån U15IpponjudoH-G
8 mars15:00-15:45Söndag4-5 årStor & liteGerd, Klara

 

Fritidskortet

Har du barn som är mellan 7 och 16 år? Då kan du använda Fritidskortet för att betala barnens fritidsaktiviteter hos oss. Grundbeloppet är 550 kronor per barn och år. Hushåll som fick bostadsbidrag förra året kan få 2 500 kronor per barn. Fritidskortet är ett stöd för att ge fler barn och ungdomar möjlighet till en meningsfull fritid.

För att nyttja Fritidskortet hos oss så går ni in via Fritidskortet hemsida och ansöker om pengarna, ni väljer oss som förening och använder barnets namn som referens. Detta kan ni även göra innan ni fått fakturan av oss. Vid frågor mejlar ni: info@judosundsvall.com

Klicka här för Fritidskortets hemsida! 

 

Beställning av judodräkter

Judo Club Sundsvall har samarbete med Ippongear som säljer judodräkter online och där kan du som medlem i Judo Club Sundsvall beställa judodräkt med rabatterat pris. Klicka här för att läsa mer!

 

Föreningskläder via Stadium

Vi har ett samarbetar med Stadium som säljer våra föreningskläder online och där kan du handla året runt och få leverans hem i din brevlåda. 

Klicka här för att se våra produkter!

Nu kan du stödja Judo Club Sundsvall med 3 % extra i bonus när du handlar på Stadium samtidigt som du behåller din egen bonus. Medlemskapet är kort löst och kostnadsfritt.  
1.Logga in på ditt stadium.se-konto
2. Klicka på Stöd din förening -> 
3. Sök upp Judo Club Sundsvall -> 
4. Välj "Medlem" under "Sektion" ->
5. Välj "Team 1" under "Lag".