Info vecka 19 -2025

Randori läger i Sundsvall

Fredag och lördag den 2-3 maj arrangerade vi ett läger för de som är ålderskategorierna U13 till Veteran. Vi hade cirka 60 personer som deltog på lägret från Sundsvall, Umeå, IKSU, Söderhamn, Ånge, Ljusdal, Gävle och Söderhamn. 

Förutom fyra judoträningar så hade vi två intressanta föreläsningar plus en fotbollsturnering under lägret. Föreläsare var Paulina Tranfelt (idrottspsykolog) och Victor Allansson (kostvetare). 

Vi planerar för ett liknande läger nästa år igen och vill tacka alla som deltog vid detta läger. 

 

Drakstaden Cup, 24 maj

Lördag den 24 maj arrangerar vi Drakstaden Cup i Sundsvall som är en tävling för alla som under tävlingsåret fyller mellan 7-14 år. Vid denna tävling får vi besök från andra klubbar i Sverige så passa på att anmäla er och tävla mot de från andra städer. Deltar du på denna tävling så får du även 20 poäng till våran Pokaljakts ställning. 

Läs mer om Drakstaden Cup här!

 

Föreningskläder via Stadium

Vi har ett samarbetar med Stadium som säljer våra föreningskläder online och där kan du handla året runt och få leverans hem i din brevlåda. 

Klicka här för att se våra produkter!

 

Nu kan du stödja Judo Club Sundsvall med 3 % extra i bonus när du handlar på Stadium samtidigt som du behåller din egen bonus. Medlemskapet är kort löst och kostnadsfritt.  


1.Logga in på ditt stadium.se-konto
2. Klicka på Stöd din förening -> 
3. Sök upp Judo Club Sundsvall -> 
4. Välj "Medlem" under "Sektion" ->
5. Välj "Team 1" under "Lag".

 

Beställning av judodräkter

Judo Club Sundsvall har samarbete med Ippongear som säljer judodräkter online och där kan du som medlem i Judo Club Sundsvall beställa judodräkt med rabatterat pris.

Klicka här för att läsa mer!